Czym jest Sieradz Open Hair Festival? Odpowiedź można byłoby zawrzeć w kilku słowach związanych z fryzjerstwem, modą, sztuką czy muzyką.
Tak prosto tego wyjątkowego wydarzenia nie da się jednak opisać tak, jak nie można powiedzieć, że Antoni „Antoine” Cierplikowski, patron i inspiracja Festiwalu, był tylko fryzjerem.
Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r., jako jeden z elementów promocji miasta. Pierwsza jego edycja odbyła się w setną rocznicę narodzin „chłopczycy” – fryzury, która w 1909 r. zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery Antoniego Cierplikowskiego (Antoine ściął wówczas na krótko włosy popularnej aktorki francuskiej Evy Lavalliére). Sieradz był klamrą spinającą jego fascynujące życie – tu się urodził, tu wrócił, by dożyć swoich ostatnich dni. Antoine de Paris jest dla Sieradza tak, jak i dla całego fryzjerskiego świata inspiracją. Tak, jak Antoni Cierplikowski stworzył nowoczesną kobietę i fryzjerstwo, tak dzisiaj marka turystyczna Open Hair wraz z Festiwalem są jednym z głównych narzędzi tworzących nowy wizerunek Sieradza – miasta otwartego, kreatywnego, stawiającego na rozwój, gościnnego, ale pamiętającego o swoich korzeniach.
Osiem dotychczasowych edycji SOHF wpisało sieradzkie wydarzenie na mapę najważniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych nie tylko na mapie województwa łódzkiego, ale również kraju a wydarzenie to jest coraz bardziej dostrzegane także w Europie. Ubiegłoroczna jego edycja, przez trzy dni trwania Festiwalu, przyciągnęła ponad 100 tys. uczestników. Odwiedzający Sieradz, podkreślają szczególną atmosferę OHF i panujący podczas niego klimat.
Z całą pewnością wielkim wydarzeniem artystycznym ubiegłorocznej jego edycji była wystawa "Cierplikowski/Dunikowski. Przyjaciele". Po raz pierwszy oryginalne prace Xawerego Dunikowskiego i Ewy Lipskiej pojawiły się w Sieradzu. Pierwszy raz na Festiwalu pojawił się stylista z tak uznaną renomą międzynarodową - Laurent Philippon. Po raz pierwszy pod sceną główną Open Hair Festival ludzie czekali już od wczesnych godzin rannych, czekając na występ swoich muzycznych idoli. Wysoka frekwencja na koncertach głównych gwiazd (Afromental, Mansa Zelmerlowa i Dawida Podsiadło) pokazała, że słuszny okazał się nie tylko dobór gwiazd, ale odświeżony pomysł na Festiwal, bardziej kreatywny, oferujący rozrywkę na bardzo wysokim poziomie a jednocześnie bliski i przyjazny ludziom.
Taki też będzie Sieradz Open Hair Festival 2017. Próbkę tego, co będzie działo się 21-23 lipca w mieście mistrza Antoniego, można zobaczyć w albumie prezentującym efekty wyjątkowej, zimowej sesji „Antoine – Pokolenia – Fryzjerzy”. Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Miasta Sieradza i Adama Szulca, jednego z najbardziej rozpoznawalnych barberów w Polsce. Choć Antoni Cierplikowski znany jest głównie z damskich fryzur, to w archiwach zachowały się fotografie męskich stylizacji jego autorstwa. Projekt jest podróżą w czasie, pokazującą, jak zmieniała się moda męska.
Faceci na Sieradz Open Hair Festival są zresztą coraz mocniej widoczni. Nie inaczej będzie też w tym roku.
„Piękna i Bestia” będzie nie tylko unikatowym pokazem kobiecego i męskiego fryzjerstwa i stylizacji, ale także zderzeniem dwóch wielkich osobowości: wspomnianego już Adama Szulca i Jagi Hupało, jednej z najsłynniejszych polskich kreatorek fryzur.
Fryzjerstwo i moda pojawią się nie tylko na głównej scenie festiwalowej ale także w przestrzeni miejskiej. Ulica Rycerska (urokliwy deptak położony tuż przy starówce) w niedzielę 23 lipca będzie miejscem pokazów fryzjerskich z udziałem m.in. teamu młodych mistrzów prowadzonych przez Andrzeja Matrackiego, mistrza świata, tworzących kadrę na Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie.
Dzień wcześniej (sobota 22 lipca) na tej samej ul. Rycerskiej stworzony zostanie wybieg dla pokazów mody. Te pojawią się także na scenie głównej (pl. Wojewódzki), a twórcami show będą Paprocki&Brzozowski czy Patryk Wojciechowski.
Sieradz Open Hair Festival to nie tylko moda i fryzjerstwo, ale także sztuka. Tradycyjnie też mocną częścią Festiwalu będzie muzyka. Tegoroczny dobór gwiazd z całą pewnością zadowoli tych wszystkich, którzy w czwarty weekend lipca pojawią się w Sieradzu.