Radio

Radio HairTrendy

Zamów nasz newsletter

newsletter

Kalendarz imprez

eventy

Hair Trendy TV

ht tv

Właściwości i zastosowanie olejku arganowego

data publikacji  2019-06-17  komentarze  dodaj komentarz
Właściwości i zastosowanie olejku arganowego
zdjęcia hairtrendy

Olejek arganowy, zwany również „płynnym złotem Maroka” jest ceniony ze względu na swój wyjątkowy smak i dobroczynne właściwości, dzięki czemu znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak też kosmetyce. Jakie są konkretne właściwości tego olejku? Kiedy warto go stosować? Dowiedz się z poniższego artykułu. 


1. Skład i właściwości olejku arganowego
2. Zastosowanie oleju arganowego


Skład i właściwości olejku arganowego

Wspomniany olej otrzymywany jest z drzew arganowych, które rosną w południowo-zachodniej części Maroka, w związku z czym należy do jednych z najtrudniej dostępnych na świecie olejów. Ponadto jest wytwarzany ręcznie. Wyróżnia się dwa typy oleju – kosmetyczny i spożywczy. Pierwszy z nich tłoczony jest z nieprażonych nasion z drzewa arganowego, z kolei drugi – prażonych. Olej kosmetyczny jest jaśniejszy niż ten przeznaczony do spożycia. Charakteryzuje się również kwaskowatym smakiem, w przeciwieństwie do spożywczego o orzechowym smaku i zapachu.

Olejek arganowy może się poszczycić bardzo dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym szczególnie kwasów omega-9 (czyli kwasu oleinowego), omega-3 i omega-6. Ponadto zawiera także składniki o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak karotenoidy, związki fenolowe i witamina E, zabezpieczające organizm przed działaniem wolnych rodników, tj. substancji uszkadzających komórki.

Dzięki wyjątkowemu składowi, olejek arganowy stosowany w kuchni działa dobroczynnie na zdrowie. Pomaga zapobiegać rozwojowi kamicy żółciowej oraz zmniejszać ryzyko rozwoju choroby wrzodowej. Ponadto wspiera obniżanie poziomu „złego” cholesterolu w organizmie, podnosząc równocześnie „dobry” cholesterol HDL, czego efektem jest wpływ na zmniejszanie ryzyka rozwoju zakrzepicy, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Olejek wykazuje też działanie przeciwzapalne, wspomaga pracę wątroby, nerek i mózgu oraz usprawnia funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.


Zastosowanie oleju arganowego

Jak już wskazano wyżej, olej arganowy warto stosować w kuchni. Z powodzeniem może być wykorzystywany do marynat i sosów, a także do potraw mięsnych i rybnych. Sprawdzi się też jako dodatek do sałatek, owoców morza czy pieczywa. Aby zachować jego cenne właściwości, warto go dodać do potraw bezpośrednio przed ich spożyciem. Nie należy stosować go do smażenia. Należy także pamiętać, aby nie przesadzać z ilością spożywanego olejku arganowego, bowiem nadmiar nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie może być szkodliwy.

Olejek arganowy warto też wykorzystać w celach kosmetycznych ze względu na właściwości pielęgnacyjne. Znajduje on zastosowanie jako olejek stosowany na włosy, a także na skórę, zwłaszcza twarzy. Działa odżywiająco, nawilżająco i regenerująco, zapobiega powstawaniu zmarszczek i delikatnie spłyca już istniejące. Sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry dojrzałej, zniszczonej, podrażnionej i z oznakami starzenia. Jest polecany także dla cery trądzikowej ze względu na właściwości wpływające pozytywnie na kontrolowanie wydzielania sebum. Działa również ochronnie na skórę wystawioną na intensywne słońce i wiatr, dlatego też z powodzeniem może być używany przez osoby o skórze suchej czy nawet odwodnionej. Wspomaga także zmniejszanie blizn, np. pooperacyjnych.

Liczne dobroczynne właściwości olejku arganowego sprawiają, że warto go stosować w celach kulinarnych i kosmetycznych.


Więcej na temat zalet i stosowania tego specyfiku znajdziesz na stronie:
https://drmax.pl/blog-porady/olejek-arganowy-znane-i-malo-znane-wlasciwosci/.

 


 


Komentarze

Keune Jott
Adrion 2
RoKoKo facet
Davines
ab Goldwell
ab Moroccanoil

przejdź do galerii fryzurprzejdź do galeri fryzur


wydarzeniaNadchodzące wydarzenia

pełne kalendariumprzejdź do galeri fryzur