Fryzjerstwo to dla każdego fryzjera coś zupełnie innego. Kiedy wybierasz swój przyszły zawód zawsze zastanawiasz się co Cię interesuje, w czym jesteś najlepszy lub czego chcesz się nauczyć. Wielu obecnych fryzjerów podkreśla, że wybrali obecną profesję ze względu na pasję, z miłości do włosów.
Należysz do jednego z nich czy nadal się zastanawiasz? Zawód fryzjera może być równocześnie łatwy i przyjemny, ale również trudny i ciężki. Dlaczego? Zaczynając od podstaw przechodzi się z każdym tygodniem czy miesiącem na wyższy poziom, a nauka nigdy się nie kończy. Nawet doświadczeni fryzjerzy uczą się całe życie! A co jest najbardziej pomocne na początku przygody z włosami? Oczywiście główka fryzjerska.
Pierwszy rok w szkole fryzjerskiej to zawsze zapoznanie z materiałem, zaaklimatyzowanie się w miejscu praktyk i ogólne obycie z pracą. Pracą, która nie należy do najprostszych. To od Ciebie będzie w przyszłości zależało jak będą wyglądać klienci wychodzący z Twojego salonu. Warto więc przyłożyć się do nauki, aby później cieszyć się dobrą opinią. Na samym talencie i pasji nie można poprzestawać, trzeba ciągle ćwiczyć i trenować, czy to na znajomych i rodzinie czy modelach treningowych. Model treningowy to nic innego jak główka fryzjerska, która wyglądem przypomina naturalnych rozmiarów głowę ludzką z włosami różnej długości i gęstości. Od wyboru odpowiedniej główki fryzjerskiej wiele zależy, bo niestety nie każdy włos jest taki sam. Dostępne w dobrych hurtowniach fryzjerskich są nie tylko różne długości i kolory włosów, ale i różne płcie modeli.
Kiedy już zdecydujesz się na zakup modelu treningowego i udajesz się do hurtowni fryzjerskiej może zaskoczyć Cię ich różnorodność i ilość jaka znajduje się na półkach. Przedstawiamy krótki przewodnik jak rozróżnić dane modele, aby wybrać ten jak najlepszy dla siebie. Jedną z podstawowych kwestii jest rozróżnienie główek ze względu na rodzaj włosów, które znajdują się na danym modelu.
Włosy naturalne są jednymi z najlepszych surowców używanych do ich produkcji, ale i jednym z najdroższych. Mogą one występować zarówno w ciemnych kolorach, brąz, czarne czy ciemny blond, ale i w jasnych jak platynowy czy naturalny jasny blond. Zazwyczaj im jaśniejsze, tym wyższa cena. Zwróć uwagę także na kraj pochodzenia włosów, do nauki zawodu najlepsze będą te z europejskiej produkcji. Podczas modelowania, strzyżenia, czy farbowania zachowują się jak nasze rodzime włosy, czyli tak jak Twoich przyszłych klientek. Pasma azjatyckie natomiast będą zdecydowanie bardziej sztywne, a nauka na nich może okazać się znacznie trudniejsza, no i potem pierwsze "spotkanie" z klientem możne okazać się rozczarowaniem.
Fryzjerskie główki występują również w wersji z włosami syntetycznymi, które poniekąd odwzorowują zachowanie tych naturalnych. Ale tutaj lepiej wybrać te wysokiej jakości, z prowitaminami, które będą bardziej trwałe, a włos "mniej plastikowy". Idealnie sprawdzą się w przypadku nauki różnego rodzaju stylizacji i upięć. Dobrej jakości włosy syntetyczne tak samo dobrze jak naturalne reagują na modelowanie, upięcia, falowanie, lokowanie czy tapirowanie.
Modele męskie przeważnie należą do tych krótszych, standardowo około 25 do 35 centymetrów, ale mogą być dodatkowo wyposażone w brodę. Kiedy najlepiej sprawdzi się zakup modelu męskiego? Co najważniejsze przyda się ona podczas egzaminu, ale nie tylko. Jeśli chcesz swoją przyszłą drogę zawodową kierować w stronę strzyżeń męskich czy barberingu najlepiej trenować na właśnie takim modelu.
Do nauki upięć, loków, fal, modelowania czy nawet strzyżenia najlepsze będą te dłuższe, gdyż będą dawały więcej możliwości. Natomiast do wyciskania fal (jeden z elementów egzaminu zawodowego) najlepiej sprawdzi się główka fryzjerska o włosach raczej krótkich lub średnich od 30 do 40 centymetrów, na takich pasmach jest to po porostu wiele łatwiejsze do nauki. Na egzaminie końcowym znajduje się również stylizacja i strzyżenie włosów męskich, do tego niezbędny jest typowo męski model, o włosach od 20 do 30 cm, najlepiej naturalnych.
Czy główka fryzjerska jest potrzebna tylko na egzamin zawodowy? I tak i nie. Nie ma obowiązku kupowania główki fryzjerskiej w trakcie trwania nauki w szkole. Potrzebna będzie dopiero przy uzyskiwaniu dyplomu. Mimo wszystko warto się w takową zaopatrzyć. Dlaczego? Nauka czyni mistrza, a im więcej i częściej trenujesz lepiej zarówno dla Ciebie i Twojej przyszłej pracy! Fryzjerstwo należy do najbardziej kreatywnych profesji, a świat związany z włosami ciągle się zmienia, pojawiają się nowe trendy. Nigdy nie będziesz się nudzić! Ćwicz, trenuj i wsiąknij w ten cudowny zawód!