Dzień 13.01.2023 był dla Cechu Rzemiosł Różnych w Łodzi dniem szczególnie ważnym ze względu na dostojny i zaszczytny jubileusz 120-lecia swojej działalności na rzecz rozwoju polskiego rzemiosła.
Podczas uroczystości Prezes Izby Rzemieślniczej w Łodzi Pan Stanisław Syguła wręczył Zarządowi Cechu, najwyższe odznaczenia w rzemiośle Szablę im. Kilińskiego dla Cechu Rzemiosł Różnych w Łodzi oraz wieloletniemu członkowi Cechu Panu Henrykowi Stawskiemu za zasługi a także wyróżnionym członkom Cechu odznaczenia rzemieślnicze za ich wkład i poświęcenie się.
Celebrowanie 120 lat istnienia było ważnym momentem uczczenia historii cechu przy okazji, której zostały złożone podziękowania za ten wspólny czas, za współpracę i ogromne wsparcie Urzędowi Miasta Łodzi w obecności Pana Wiceprezydenta Adama Pustelnika, Radzie Rady Miejskiej w Łodzi, reprezentowanej przez Radną Panią Ewę Bujnowicz, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi, Związkowi Rzemiosła Polskiego w Warszawie, Izbie Rzemieślniczej w Łodzi, Dyrektorom szkół i placówek oświatowych oraz wszystkim, którzy tworzyli i tworzą społeczność rzemieślniczą Cechu Rzemiosł Różnych w Łodzi.
O część artystyczną jubileuszu zadbała zawodowa para taneczna Anna Niewiadomska Milczarek oraz Maksymilian Hać.
14 stycznia 1903 roku był pierwszym dniem działalności początkowo Cechu Fryzjerów w Łodzi a dopiero potem w roku 1945 działalności pod nazwą Cech Rzemiosł Różnych, która była wówczas organizacją pracodawców, rzemieślników historycznie wpisaną w dzieje miasta Łodzi.
Pierwszym Starszym Cechu został Franciszek Bittner.
Rozwój Cechu następował do 1913 roku.
W okresie pierwszej wojny światowej 1914-1917 zaniechano wypełniania ówczesnych zadań cechowych. Stan takiej ujemnej recesji organizacyjnej trwał do 1917 roku kiedy to powstawało w Łodzi wiele zakładów otwieranych przez uciekinierów z frontu i terenów okupowanych.
W 1907 roku podjęto inicjatywę ufundowania sztandaru, pamiątki dla przyszłych pokoleń fryzjerów w imię zgody koleżeńskiej.
Na przestrzeni 120 lat Cech kilkukrotnie zmieniał swoją siedzibę rozpoczynając kolejno od Piotrkowskiej 103, Roosevelta 7, Sienkiewicza 15, Nawrot 38A, Traugutta 8 i obecnie Brzozowej 3.
W roku 1918 pierwszym czynem po odzyskaniu niepodległości przez Polskę było założenie własnej biblioteki cechowej.
W roku 1920 Zarząd Cechu założył szkołę perukarską, w której kształciło się 116 uczniów.
W 1928 roku w trosce o stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych utworzono przy Cechu „Kursy czesania damskiego dla członków Cechu, pracowników i uczniów” był to początek działalności Klubu Postępu i Techniki Fryzjerów.
W okresie trzydziestolecia Cech wydał książkę pod tytułem: „Zasady racjonalnego prowadzenia zakładów fryzjerskich”
Fryzjerzy są założycielami czasopisma „Przyjaciel Rzemieślnika”, z którego wywodzi się obecne czasopismo „Rzemieślnik”
W 65 rocznicę w skład Cechu Rzemiosł Różnych wchodziły następujące rzemiosła: instrumentarstwo muzyczne, introligatorstwo, ortopedyka, parasolnictwo, sitarstwo, szczotkarstwo, wulkanizatorstwo, wyrób drobnych przedmiotów, wytwarzanie artykułów z tworzyw sztucznych, wytwarzanie galanterii ozdobnej, wytwarzanie sztucznych kwiatów, sprzątanie wnętrz, wyrób szyldów, fotografowanie, fryzjerstwo.
W latach 80 - tych Cech Rzemiosł Różnych zrzeszał ponad 3 tysiące zakładów rzemieślniczych.
Obecna struktura organizacyjna, oparta na znowelizowanym statucie określa Cech jako dobrowolny związek pracodawców, który jest samorządną, społeczno - zawodową, gospodarczą i oświatową organizacją zrzeszająca 112 rzemieślników z branży fryzjerskiej, cukierniczej, gastronomicznej i fotograficznej, którzy szkolą ponad 300 uczniów.
W zakresie dualnego kształcenia zawodowego a także realizacji działań do wzmacniania jakości nauczania, prowadzenia działań promocyjnych dotyczących popularyzacji zawodów rzemieślniczych wśród uczniów od lat ściśle współpracuje z:
Cech Rzemiosł Różnych w Łodzi został uhonorowany wielokrotnie wybitnymi odznaczeniami, nagrodami i pamiątkami, do których niewątpliwie należą Łódzkie Łabędzie Prezydenta Miasta Łodzi czy dedykacja z oryginalnym podpisem polskiego fryzjera o międzynarodowej sławie Antoni Cierplikowskiego. O poziomie jaki reprezentują łódzcy rzemieślnicy świadczy fakt, że to właśnie Mistrzowie z Łodzi prowadzą szereg akademii szkoleniowych, kursów zawodowych, są byłymi reprezentantami kraju, zdobywcami wielu tytułów mistrzowskich, wicemistrzowskich, są obecni w komisjach sędziowskich najbardziej prestiżowych konkursów również na arenie międzynarodowej, czy też pełnią wiele innych ważnych funkcji samorządowych w organizacjach rzemiosła łącznie ze Związkiem Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
Na przestrzeni lat Cech Rzemiosł Różnych w Łodzi był wielokrotnie organizatorem ogólnopolskich konkursów Ziemi Łódzkiej, Otwartych Fryzjerskich Igrzysk Miasta Łodzi oraz wielu innych konkursów branżowych.
Cech Rzemiosł Różnych to rodzina. Rodzina, w której z pokolenia na pokolenie przekazywane są najważniejsze wartości, której misją od 120 lat pozostaje niezmiennie stać na straży interesów zrzeszonych Członków Cechu wobec organów administracji i instytucji państwowych oraz gospodarczych, wspierając ich w realizacji zadań i celów.
W ciągu tych lat bywało różnie, kilkukrotnie zmienialiśmy statut i siedzibę Cechu ale niezmienny od pozostał wspierający charakter wobec naszej społeczności rzemieślniczej.
Cech Rzemiosł Różnych w Łodzi to: