Radio

Radio HairTrendy

Zamów nasz newsletter

newsletter

Kalendarz imprez

eventy

Hair Trendy TV

ht tv

Badanie mykologiczne - walcz skutecznie z grzybicą skóry głowy

data publikacji  2023-09-25  komentarze  dodaj komentarz
Badanie mykologiczne - walcz skutecznie z grzybicą skóry głowy
zdjęcia hairtrendy

W diagnostyce chorób skóry głowy wykorzystuje się m.in. badanie mykologiczne. To procedura zalecana w przypadku podejrzenia grzybicy skóry głowy. Specjaliści decydują się na wykonanie badania, jeżeli mają wątpliwości, jaki gatunek grzyba odpowiada za powstawanie objawów.

To zabieg, dzięki któremu możliwy jest dobór właściwej terapii, a w efekcie wyleczenie pacjenta z dolegliwości i zapobieganie poważnym następstwom. Na czym dokładnie polega badanie mykologiczne i gdzie je wykonać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!


Na czym polega badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne, czasami nazywane także mikologicznym, wykonuje się w przypadku podejrzenia schorzeń wywoływanych przez grzyby. Badanym materiałem może być włos, paznokieć lub łuski naskórka – w zależności od lokalizacji zmian. Pobrana próbka jest oglądana pod mikroskopem. Celem takiego zabiegu jest ustalenie dokładnej diagnozy i rozpoznanie rodzaju grzyba, który odpowiada za konkretne objawy. Jakie ma to znaczenie? Badanie mykologiczne, w którym można zidentyfikować gatunek grzyba, pozwala dobrać odpowiednią terapię i skutecznie wyleczyć dolegliwości. To bardzo ważne, ponieważ opóźnienia w leczeniu mogą prowadzić do poważnych skutków.

U kogo wykonuje się badanie mykologiczne? Zabieg ten jest zalecany każdemu, u kogo podejrzewa się grzybicze zakażenie skóry głowy. Warto dodać, że może zostać przeprowadzone u wszystkich osób, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto jedynie pamiętać, aby na minimum 2 tygodnie przed badaniem mykologicznym zaprzestać stosowania preparatów przeciwgrzybiczych w miejscach objętych objawami choroby, a na 4 tygodnie przed analizą skóry odstawić leki doustne o takim działaniu. Dodatkowo 24 godziny przed badaniem nie należy myć głowy – jeśli materiał będzie pobierany właśnie z tego obszaru.


Kiedy wykonuje się badanie mykologiczne?

Wśród objawów, które mogą świadczyć o obecności zakażenia grzybiczego, wymienia się:

• owalne ogniska na skórze głowy, w których włosy są połamane,
• obecność ropnych guzków,
• ogniska złuszczającego się naskórka.

Czasami symptomy są na tyle charakterystyczne, że specjalista będzie w stanie bez trudności rozpoznać rodzaj grzyba wywołującego zakażenie. Czasami jednak sytuacja wymaga przeprowadzenia badania mykologicznego. W efekcie uda się uzyskać odpowiedź na rodzaj czynnika etiologicznego i dobranie odpowiedniego leczenia.

O tym, czy należy wykonać badanie mykologiczne, decyduje specjalista, do którego wybierzemy się na konsultację. Zdrowiem włosów i skóry głowy zajmuje się trycholog, który ustala rozpoznanie, przyczyny i dobiera metody terapii. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany skórne lub pogorszenie kondycji włosów, warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Jeśli szukasz specjalisty w Bydgoszczy, możesz umówić się na konsultację i badanie w Instytut Cosmedic - trycholog zajmie się kompleksowo Twoim problemem. Nie należy zwlekać z wizytą i rozpoczęciem leczenia, ponieważ nieleczona grzybica skóry głowy może prowadzi do łysienia lub zakażenia mieszków włosowych.

 


 


Komentarze

RoKoKo facet
RoKoKo
ab Goldwell
Kaaral manniskan
Adrion 2
Keune Jott

przejdź do galerii fryzurprzejdź do galeri fryzur


wydarzeniaNadchodzące wydarzenia

pełne kalendariumprzejdź do galeri fryzur