Ze względu na odżywcze i regeneracyjne właściwości oleje roślinne od wieków stosuje się do pielęgnacji całego ciała i włosów. Bogate w witaminy, kwasy tłuszczowe i inne cenne składniki nie tylko nawilżają, ale także poprawiają ogólną kondycję skóry, nadają jej zdrowy wygląd i blask.
Od egzotycznych po najbardziej klasyczne – różnorodność olejów roÅ›linnych jest ogromna, a korzyÅ›ci pielÄ™gnacyjne można dostosować indywidualnie do każdego.
Zależnie od rodzaju oleju do pielęgnacji można wyróżnić właściwości korzystne zarówno dla ciała, jak i dla włosów. Warto wziąć pod uwagę następujące właściwości:
Wybór odpowiedniego oleju roślinnego zależy głównie od indywidualnych potrzeb skóry i włosów, a także preferencji zapachu i konsystencji. Do najpopularniejszych produktów zalicza się: olej kokosowy, arganowy, masło shea, olej jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek winogron.
Olej kokosowy doskonale nawilża i natłuszcza ciało oraz włosy. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, że jest idealny do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej oraz włosów zniszczonych i podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Olej arganowy jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-6, doskonale regeneruje i odżywia. Pomaga w łagodzeniu podrażnień i zapobiega utracie wilgoci. Olej jojoba jest bardzo podobny do naturalnego sebum produkowanego przez skórę, dlatego doskonale się wchłania i nie zatyka porów. Nawilża skórę i włosy, reguluje wydzielanie łoju i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
W drogeriach znajdziesz też olejki o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Olej ze sÅ‚odkich migdałów jest hipoalergiczny i doskonale nadaje siÄ™ do skóry wrażliwej i delikatnej, gdyż efektywnie Å‚agodzi podrażnienia; może poprawić elastycznoÅ›ci skóry. WyciÄ…g z pestek winogron – to lekki preparat, szybko siÄ™ wchÅ‚ania, dlatego doskonale nadaje siÄ™ do każdego rodzaju skóry. Zawiera przeciwutleniacze chroniÄ…ce przed szkodliwymi czynnikami Å›rodowiskowymi.
Wybór konkretnego oleju powinien zależeć od: potrzeb skóry, jej rodzaju oraz upodobań. Ważne jest także sprawdzenie, czy dany olej nie wywołuje reakcji alergicznych.
Innym rodzajem oleju, bo wystÄ™pujÄ…cym w formie staÅ‚ej, jest masÅ‚o shea. Pozyskuje siÄ™ je z dÅ‚ugowiecznego drzewa – masÅ‚osza parka. Od wieków używane jest do pielÄ™gnacji wÅ‚osów i skóry. Zazwyczaj ma barwÄ™ jasnożółtÄ… i rozpuszcza siÄ™ pod wpÅ‚ywem ciepÅ‚a dÅ‚oni. SkÅ‚ada siÄ™ aż z 50% tÅ‚uszczu, w tym z: kwasu oleinowego, linolenowego, stearynowego i palmitynowego. Zawiera także cenne polifenole, fitosterole i kwas cynamonowy.
Oprócz regeneracji i nawilżenia zmiękcza, koi, wygładza, odżywia, pobudza produkcję kolagenu i poprawia elastyczność, a nawet spłyca zmarszczki i działa przeciwstarzeniowo. Co ważne, jego stosowanie przyczynia się do naprawy bariery hydrolipidowej skóry twarzy. Przywraca naturalny promienny wygląd, a dodatkowo chroni przed niekorzystnymi czynnikami fizycznymi, jak: promieniowanie UV, mróz i silny wiatr.
Jego działanie regenerujące wynika głównie z fitosteroli neutralizujących wolne rodniki i obniżających stres oksydacyjny w komórkach. Kosmetyki z masłem shea można stosować do pozbycia się cellulitu, gdyż zapobiega powstawaniu rozstępów i zmniejsza widoczność blizn.
>>Przeczytaj więcej na temat masła shea.
Masło shea na twarz sprawdzi się świetnie przede wszystkim u osób borykających się z podrażnieniami, nadwrażliwością, stanami zapalnymi. Ten składnik kosmetyczny nie uczula, mogą go używać osoby z różnymi typami cery, od suchej po trądzikową. Co istotne, nie blokuje ujść gruczołów łojowych, a tym samym nie powoduje powstawania zaskórników ani rozszerzonych porów.
Aby zaaplikować olejek na twarz, należy najpierw oczyÅ›cić skórÄ™, a nastÄ™pnie delikatnie wmasować niewielkÄ… jego ilość na suchÄ… skórÄ™ twarzy, omijajÄ…c okolice oczu. Można stosować go jako krem nawilżajÄ…cy na noc domykajÄ…cy pielÄ™gnacjÄ™ lub jako intensywnÄ… maskÄ™ nawilżajÄ…cÄ…, pozostawiajÄ…c na skórze przez 15–20 minut. Regularne stosowanie przyniesie pożądane rezultaty, jednak warto zwrócić uwagÄ™ na reakcjÄ™ skóry i dostosować ilość i czÄ™stotliwość aplikacji odpowiednio do potrzeb.
Olejki są szczególnie korzystne do włosów suchych, łamliwych lub zniszczonych, ponieważ ich składniki pomagają wzmocnić strukturę włosów i zapobiegają ich łamliwości. Dodatkowo mają właściwości wygładzające, które pomagają poskromić puszące się włosy i ułatwiają ich rozczesywanie. Składniki głęboko penetrują włosy, zapewniają im odpowiednią hydratację, co przywraca włosom suchym i matowym ich pierwotny blask i elastyczność.
KompleksowÄ… korzyść przynosi stosowanie masÅ‚a shea na wÅ‚osy, które także ,,zmiÄ™kcza” wÅ‚osy, dlatego pasma sÄ… dociążone i Å‚atwiejsze w stylizacji. Dodatkowo pomaga wzmacniać wÅ‚osy i zapobiega ich Å‚amliwoÅ›ci. Za to ochronne dziaÅ‚anie odpowiadajÄ… przede wszystkim kwasy tÅ‚uszczowe oraz witaminy poprawiajÄ…ce strukturÄ™ wÅ‚osa, wzmacniajÄ… go od wewnÄ…trz i chroniÄ… przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jak po zastosowaniu na twarz, tak i na wÅ‚osach masÅ‚o tworzy delikatnÄ… warstwÄ™ chroniÄ…cÄ… przed promieniowaniem UV. Pomaga w zachowaniu koloru farby oraz zabezpiecza przed przesuszeniem spowodowanym czynnikami atmosferycznymi.
Jedną z dodatkowych zalet masła shea jest jego łagodny wpływ na skórę głowy. Może ono pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry głowy oraz zwalczaniu łupieżu, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym. Co więcej, stymuluje krążenie krwi skóry głowy, co przyczynia się do lepszego odżywienia mieszka włosowego i przyspiesza wzrost włosów.
Istnieje wiele sposobów na zastosowanie masła shea w rutynie pielęgnacyjnej, począwszy od odżywki do włosów aż po maski o różnej konsystencji zabezpieczające łuskę włosa. Można dodawać je do domowych maseczek, mieszać z innymi składnikami, jak: miód, inne oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, aby wzmocnić działanie nawilżające i odżywcze.
Pielęgnacja ciała i włosów olejami roślinnymi otwiera przed nami wiele możliwości prowadzących do zdrowszej, bardziej promiennej skóry i włosów. Ich bogaty skład natychmiast przywraca nawilżenie i odżywienie, a w dłuższej perspektywie przyczynia się do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Warto także eksperymentować z różnymi rodzajami olejków, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Antyalergiczne i naturalne preparaty stanowią doskonałą alternatywę dla sztucznych substancji chemicznych umieszczonych w składzie w wielu konwencjonalnych produktów do pielęgnacji.