Narzędzia fryzjerskie tak jak cala technologia świata rozwija się dynamicznie, powodując że praca stylisty fryzjera staje się łatwiejsza. Kiedyś słyszałem... że jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia…
Rozwój technologii powoduje że narzędzia które mamy do dyspozycji są coraz bardziej bezpieczne i działające tak by chronić nasze włosy przed wysuszeniem czy zniszczeniem, jednocześnie pozwalają na tworzenie wymarzonych stylizacji takich jak na wybiegach pokazów mody, sesjach w kolorowych magazynach czy uczesaniu gwiazd z czerwonego dywanu.
Żeby mówić o wpływie nowoczesnych narzędzi na kreowanie stylizacji trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie na czym polega stylizacja. W obecnym świecie istnieją dwa sposoby układania włosów
1 - MODELOWANIE
2 - CZESANIE
a różnice pomiędzy nimi są dość znaczące
MODELOWANIE - polega na tym że najpierw suszymy włosy suszarką do 80%, a następnie za pomocą szczotki wykańczamy stylizację.
CZESANIE - polega na przekształcaniu włosów mokrych odsączonych ręcznikiem w sposób by podkreślić wszystkie pożądane cechy naszej twarzy, jednocześnie maskując niedoskonałości.
Rozwój technologiczny i dostępność najnowszych narzędzi powoduje iż klientka może uzyskać podobne efekty w domu. Jest to jeden z powodów spadku zapotrzebowania w salonach fryzjerskich na takie usługi.
Kolejnym zagrożeniem jest spadek umiejętności wśród fryzjerów. Takie zjawisko można było zaobserwować w przeciągu ostatnich 2 dekad. Przykładem jest pojawienie się prostownic jako narzędzia pomagającego wyprostować włosy. Efekt? Spadek umiejętności czesania na rzecz modelowania, powoduje że klientki przestają korzystać z usług czesania, bo o wiele lepsze efekty mogą uzyskać domowym sprzętem niż na fotelu fryzjerskim.
Kolejny problem który się pojawia to podczas usług w salonie włosy były poddane profesjonalnej pielęgnacji, idealnie dobranej do potrzeb włosów. Produkty do stylizacji zawierały termoochronę, i oczywiście w odpowiedni sposób stylista odkształcał włosy tworząc spektakularne efekty.
Teraz klientki nawet jeśli posiadają super kosmetyki to nie stosują go w odpowiedni sposób, powodując niewłaściwą ochronę skóry głowy oraz włosów. W efekcie bardzo spadła jakość włosów naszych klientek mimo że narzędzia są coraz bezpieczniejsze. Skutek to bardziej wysuszone i uwrażliwione włosy, brak połysku i trudność w utrzymaniu ich długości ze względu na jakość.
Rozwój technologiczny jest i będzie, producenci będą się prześcigać w ulepszeniach technologicznych my styliści musimy pamiętać jednak po co te narzędzia zostały stworzone.
To pomoc i ułatwienie nie zastąpią umiejętności manualnych fryzjera. Samodoskonalenie się w tym temacie powinno być naszym priorytetem.
Mariusz Gola. Edukator fryzjerski z plastycznym wykształceniem, pedagog. Kochający rozwijać siebie jak i wpływać na rozwój innych. Fryzjer działający czynnie na praktyczne wszystkich płaszczyznach fryzjerstwa. Laureat konkursów fryzjerskich. Pracujący przy sesjach zdjęciowych, teledyskach, produkcjach serialowych, pokazach mody i pokazach fryzjerskich. Sędzia w konkursach fryzjerskich. Autor własnej linii kosmetyków oraz kreator trendów „Tworzenie to moja pasja„ Dołączył do teamu szkoleniowego Vitality’S Polska prezentując autorski program szkoleń dla klientów marki.